Pobierz Książkę Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich za darmo pdf, ePub, kindle

Pobierz Książkę Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich za darmo pdf, ePub, kindle

Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich Pobierz (Czytaj online.Download) Książkę za darmo PDF, ePub, Kindle


Okładka książki Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich


“Jak należy interpretować tę zdumiewającą postać? Czy mamy tu do czynienia z wytworem wspólnej dla całej ludzkości mitopoetyckiej wyobraźni, która w pewnym momencie historii człowieka przedstawia mu obraz świata i jego samego? Czy to speculum mentis, w którym zostało ukazane zmaganie człowieka z samym sobą i ze światem, w który został wbrew swojej woli ciśnięty? Czy to odpowiedź lub zarys…

“Jak należy interpretować tę zdumiewającą postać? Czy mamy tu do czynienia z wytworem wspólnej dla całej ludzkości mitopoetyckiej wyobraźni, która w pewnym momencie historii człowieka przedstawia mu obraz świata i jego samego? Czy to speculum mentis, w którym zostało ukazane zmaganie człowieka z samym sobą i ze światem, w który został wbrew swojej woli ciśnięty? Czy to odpowiedź lub zarys odpowiedzi na pytania, jakie mu się narzucają, świadomie lub nieświadomie, od kiedy pojawił się na ziemi?”.
ze wstępu Paula Radina

“Figura Trickstera (wesołka, przechery) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci folkloru, mitologii i religii na całym świecie, ściśle powiązana z wyobrażeniem ambiwalentnej boskości. Książka Paula Radina, wybitnego antopologa amerykańskiego urodzonego w Łodzi, należy do fundamentalnych lektur na ten temat. Napisana w 1956 roku, opiera się przede wszystkim na starannych studiach korpusu mitów Indian Winnebagów”.
z recenzji Wojciecha Józefa Burszty

“Figura ta, uosabiająca liminalne, związane ze śmiercią i odrodzeniem moce społeczne, pojawia się w mitach europejskiego średniowiecza, w bajkach zwierzęcych, w legendach, dramatach, kronikach, fablieaux i romansie. Charakteryzuje ją zamiłowanie do sztuczek i żartów, skłonność do naruszania porządku moralnego, monstrualny apetyt seksualny i talent do błazeńskiej obsceniczności”.
z recenzji Joanny Tokarskiej-Bakir

SPIS TREŚCI:

Stanley Diamond Wstęp: Hiob i Trickster
Paul Radin Nota wstępna
CZĘŚĆ PIERWSZA. MIT TRICKSTERSKI WINNEBAGÓW

CZĘŚĆ DRUGA. MITY DOPEŁNIAJĄCE MIT TRICKSTERSKI
Cykl Zająca Winnebagów
Streszczenie mitu o Tricksterze Assiniboinów
Streszczenie mitu tricksterskiego Tlingitów

CZĘŚĆ TRZECIA. PAUL RADIN CHARAKTER I ZNACZENIE MITU
I. Tekst
II. Historia i kultura Winnebagów
III. Mitologia i tradycja literacka Winnebagów
IV. Mit Zająca i mity z nim spokrewnione
V. Postać Trickstera u Winnebagów
VI. Stosunek Winnebagów do Wakdjunkagi
VII. Cykl Wakdjunkagi jako satyra
VIII. Cykl Wakdjunkagi i jego związek z innymi cyklami tricksterskimi Indian Ameryki Północnej

CZĘŚĆ CZWARTA. KARL KERÉNYI TRICKSTER A MITOLOGIA GRECKA
I. Pierwsze wrażenia
II. Styl
III. Paralele
IV. Natura Trickstera
V. Co go różni od Hermesa

CZĘŚĆ PIĄTA. CARL GUSTAV JUNG O PSYCHOLOGII POSTACI
TRICKSTERA

Leszek Kolankiewicz Posłowie do wydania polskiego
Indeks osób

 

Język Polski!


Pobierz Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich Książkę za darmo pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich (0.00 PLN)


Dołącz do setek tysięcy zadowolonych użytkowników, którzy spędzili niezliczone godziny szukając multimediów i treści online teraz i teraz, ciesząc się najbardziej znanymi nowymi książkami, czasopismami i komiksami.

Jest tutaj i jest za darmo. Dlatego musisz się zarejestrować:

 • Nieograniczone książki, czasopisma i komiksy, gdziekolwiek jesteś: bezpośrednio w przeglądarce na komputerze lub tablecie.
 • Ponad 10 milionów tytułów obejmuje każdy możliwy gatunek.
 • Zdobądź najlepsze książki, czasopisma i komiksy w dowolnym gatunku, w tym w Akcji, Przygodach, Anime, Manga, Dzieci i Rodzina, Klasyka, Komedie, Referencje, Podręczniki, Dramat, Cudzoziemcy, Horror, Muzyka, Romans, Science fiction, Fantasy, Sport i wiele innych.
 • Nowe tytuły są dodawane codziennie! Lubimy dbać o świeżość.
 • Wszystkie platformy. W pełni zoptymalizowany.
 • Dowiedz się, dlaczego tysiące ludzi jeżdżą każdego dnia.
  Zarejestruj się teraz i ciesz się rozrywką, bez ograniczeń!  Pobierz Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich eBook za darmo:

  Mirror-2

  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.pdf (PLN-0.00)

  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.epub (PLN-0.00)

  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.doc (PLN-0.00)

  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.txt (PLN-0.00)

  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.mobi (PLN-0.00)

  Książki cenowe:


  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.PDF – (PLN 0.00);

  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.MOBI – (PLN 0.00);

  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.EPUB – (PLN 0.00);

  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.DOC – (PLN 0.00);

  Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich.TXT – (PLN 0.00);

  TAGS:

  Online Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich ebook, Książkę Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich FB2, Download Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich PDF , Download Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich MOBI, Online Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich książkę, Za darmo Pobierz Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich IPhone, Online Książkę Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich PDF, Za darmo Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich DJVU, Za darmo pobierz Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich TXT, Pobierz Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich RTF, Online Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich FB2 , e-książkę Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich pobierz TXT, Za darmo Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich pobierz książkę, Książkę Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich pobierz MOBI, Pobierz Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich IPad, Czytaj Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich MOBI, Czytaj Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich DOCX, Za darmo Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich AWZ, Download książkę Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich iPad , Za darmo Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich DJVU, Download Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich książkę za darmo, Za darmo książkę Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich DVD, Czytaj Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich TXT, eBook Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich pobierz DJVU, Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich pobierz książkę za darmo, Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich pobierz książkę pdf za darmo, Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich pdf książkę pobierz za darmo, Pobierz książkę Trickster. Studium mitologii Indian północnoamerykańskich pdf za darmo.

  Leave a Reply