Pobierz Książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny za darmo pdf, ePub, kindle

Pobierz Książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny za darmo pdf, ePub, kindle

Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny Pobierz (Czytaj online.Download) Książkę za darmo PDF, ePub, Kindle


Okładka książki Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny


Nowa, nieocenzurowana wersja kultowego Cholonka!
Książka na osiemdziesiąte urodziny Janoscha!

Janosch, popularny na świecie autor i ilustrator ponad stu książeczek dla dzieci, w legendarnej już powieści Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny w drapieżny i groteskowy sposób opisał krainę zapamiętaną ze swojego dzieciństwa, które przeżył w małej robotniczej osadzie na obrzeżach Zabrza. W…

Nowa, nieocenzurowana wersja kultowego Cholonka!
Książka na osiemdziesiąte urodziny Janoscha!

Janosch, popularny na świecie autor i ilustrator ponad stu książeczek dla dzieci, w legendarnej już powieści Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny w drapieżny i groteskowy sposób opisał krainę zapamiętaną ze swojego dzieciństwa, które przeżył w małej robotniczej osadzie na obrzeżach Zabrza. W pierwszym polskim wydaniu (1975) powieść została ocenzurowana i dopiero w tej edycji fragmenty opowiadające o „wyzwoleniu” Śląska i wyczynach Armii Czerwonej docierają do polskiego czytelnika. Do czasu ukazania się Piątej strony świata Kazimierza Kutza Cholonek pozostawał jedyną wielką powieścią o Śląsku, powieścią najprawdziwszą – i najzabawniejszą.
Bohaterowie Janoscha, pazerni i prymitywni, kurzą machorkę, chlają brunatną gorzałę, kopulują na mniej lub bardziej wymyślne sposoby, starają się wypełnić swoje żałosne życie małymi radościami, rozpaczliwie aspirując do lepszej egzystencji. Świat ten, wypełniony biedą, mozołem i cierpieniem, okrutnie doświadczany przez historię (narastanie hitleryzmu, jego apogeum i upadek), opisywany jest przez Janoscha, z bezlitosną czułością – ludzie, ze swoją szpetotą i podłościami, budzą współczucie, a z ich tragicznych losów i nieszczęść głośno się śmiejemy. Pisarz bowiem egzorcyzmuje ten koszmar satyrą i purenonsensem. Nieprawdopodobne anegdoty, duch sowizdrzalskiej narracji połączony z empatią dla bohaterów i elegijną serdecznością dają w rezultacie niepowtarzalną magiczną aurę, która zapewniła Cholonkowi na Śląsku status książki prawdziwie kultowej. To klasyka i kwintesencja śląskiego humoru: dosadnego, rubasznego, przaśnego, balansującego na granicy wulgarności, ale broniącego się przed nią absurdem i groteską.
To także lekcja ludowej mądrości uczącej, że w najbardziej nieludzkich warunkach i w najbardziej animalnych istotach zwycięska okazuje się chęć życia, cieszenia się nim – wbrew wszystkiemu.

”To diabelsko zabawna książka o krainie dzieciństwa słynnego dziś w świecie Ślązaka, który wyjechał do Niemiec w 1945 roku. Wydana w Polsce nieomal czterdzieści lat temu, jest cichą biblią humorystów. Opisuje życie śląskiego lumpenproletariatu w latach 30., w małej robotniczej osadzie nieopodal ówczesnej granicy polsko-niemieckiej – tak, że można ze śmiechu spaść z krzesła. Książka jest arcydziełem, a Janosch ojcem literatury górnośląskiej.” (Kazimierz Kutz)

 

Język Polski!


Pobierz Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny Książkę za darmo pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny (0.00 PLN)


Dołącz do setek tysięcy zadowolonych użytkowników, którzy spędzili niezliczone godziny szukając multimediów i treści online teraz i teraz, ciesząc się najbardziej znanymi nowymi książkami, czasopismami i komiksami.

Jest tutaj i jest za darmo. Dlatego musisz się zarejestrować:

 • Nieograniczone książki, czasopisma i komiksy, gdziekolwiek jesteś: bezpośrednio w przeglądarce na komputerze lub tablecie.
 • Ponad 10 milionów tytułów obejmuje każdy możliwy gatunek.
 • Zdobądź najlepsze książki, czasopisma i komiksy w dowolnym gatunku, w tym w Akcji, Przygodach, Anime, Manga, Dzieci i Rodzina, Klasyka, Komedie, Referencje, Podręczniki, Dramat, Cudzoziemcy, Horror, Muzyka, Romans, Science fiction, Fantasy, Sport i wiele innych.
 • Nowe tytuły są dodawane codziennie! Lubimy dbać o świeżość.
 • Wszystkie platformy. W pełni zoptymalizowany.
 • Dowiedz się, dlaczego tysiące ludzi jeżdżą każdego dnia.
  Zarejestruj się teraz i ciesz się rozrywką, bez ograniczeń!  Pobierz Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny eBook za darmo:

  Mirror-2

  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.pdf (PLN-0.00)

  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.epub (PLN-0.00)

  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.doc (PLN-0.00)

  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.txt (PLN-0.00)

  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.mobi (PLN-0.00)

  Książki cenowe:


  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.PDF – (PLN 0.00);

  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.MOBI – (PLN 0.00);

  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.EPUB – (PLN 0.00);

  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.DOC – (PLN 0.00);

  Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny.TXT – (PLN 0.00);

  TAGS:

  Online Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny ebook, Książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny FB2, Download Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny PDF , Download Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny MOBI, Online Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny książkę, Za darmo Pobierz Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny IPhone, Online Książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny PDF, Za darmo Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny DJVU, Za darmo pobierz Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny TXT, Pobierz Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny RTF, Online Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny FB2 , e-książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny pobierz TXT, Za darmo Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny pobierz książkę, Książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny pobierz MOBI, Pobierz Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny IPad, Czytaj Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny MOBI, Czytaj Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny DOCX, Za darmo Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny AWZ, Download książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny iPad , Za darmo Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny DJVU, Download Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny książkę za darmo, Za darmo książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny DVD, Czytaj Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny TXT, eBook Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny pobierz DJVU, Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny pobierz książkę za darmo, Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny pobierz książkę pdf za darmo, Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny pdf książkę pobierz za darmo, Pobierz książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny pdf za darmo.

  Leave a Reply